Про тарифи на газ і економне опалення

Про тарифи на газ і економне опалення

Останнім часом дуже сильно поширена думка, що помінявши газовий котел на твердопаливний або електричний, можна домогтися значної економії в грошовому вираженні. Насправді це не так, газ теж може бути дешевим, як не парадоксальна це звучить. Помінявши одне джерело тепла прямого нагріву умовно з ККД 80%-90% на інший з таким же ККД великий економії не доб'єшся. І все-таки як же бути, щоб опалення приватного будинку навіть на газовому котлі було дешеве? Насправді це дуже просто. І так почнемо по порядку.

Ефективний проект опалення будинку

Проект опалення починається з розрахунку тепло-втрат приміщення щоб розуміти - котел якої потужності вибрати, щоб він компенсував тепло-втрати приміщення. Після того, я к вибрали котел, підбирається потужність радіаторів яка буде компенсувати ці тепло-втрати в точці установки радіатора. Від кількості радіаторів і поставлених задач, автоматизації підбирається схема обв'язки радіаторів тобто система може бути однотрубної, двотрубної, петля тіхельмана і т. д.. А для того щоб радіатор видав свою потужність (що запроектована), він повинен отримати витрату теплоносія заданої температури в одиницю часу і тільки тоді він компенсує тепло-втрати приміщення.

Для того щоб радіатор отримав потрібну витрату теплоносія робиться теплогидравличний розрахунок розгалуження ланцюга. Розрахунок дає розуміння якоїсь діаметр труб має бути обв'язки радіаторів, з якими напірно-витратними характеристиками повинен бути встановлений насос насосної групи. Після цього робиться теплова схема котельні та її розрахунок. Теплова схема котельні дає розв'язку гідравліки на первинно-вторинні кільця, розділивши джерело тепла і споживач тепла, пов'язавши логіку і гідравліку в роботі котельні.

І так, що ми маємо і як це працює?

Класичною помилкою в монтажі опалення є такий приклад: коли з газового котла виходить труба, що подає газ і послідовно підключені радіатори, а зворотна труба повертається в котел. На цьому простому прикладі я поясню принцип економного опалення. Насос знаходиться в котлі і, як зазвичай, не може подолати опір усієї системи опалення та радіатори не отримують належнї витрати теплоносія – навіть, якщо вони на дотик гарячі - енергії не достатньо щоб людині було тепло. Власник додає температуру подачі на газовому котлі, але відсутність витрат і балансування на кожному радіаторі призводить до того що основна кількість газу вилітає в трубу.

Якщо ж зробити розрахунок і, розв'язавши котельню за принципом первинно-вторинних кілець - котел запрацює з максимальним ККД, а його насос працює без навантажень тільки для зняття тепла з пальника, а система опалення розподіляє тепло із заданою швидкістю і температурою в потрібну точку і компенсує тепловтрати в одиницю часу і не перегріваючи приміщення, а даючи тепла стільки скільки потрібно в даний момент. В результаті котел знімає максимально тепло з пальника, газ не вилітає в трубу у вигляді незгорілого газу, тепла доставляється стільки скільки потрібно система від балансувати і працює коректно та сбалансовано і тільки так система працює економічно і комфортно. Повторюся - лише при теплотехнічному і теплогідравлічному розрахунку теплової схеми котельні можливо забезпечити економне опалення будинку.