Сонячні колектори для опалення будинку

В останні роки велику популярність набирають альтернативні джерела енергії, які перетворюють поновлювані джерела енергії в електрику. В якості таких джерел може використовуватися тепло землі, сонячна енергія, енергія вітру або біологічне паливо.

У даній статті ми поговоримо про сонячні колектори і їх різновиди. Багато людей називають сонячний колектор для опалення будинку - батареями, але сонячні батареї, або як ще прийнято називати фотовольтаїка, служать для отримання електроенергії, а колектори – для отримання теплової енергії або, простіше кажучи, для отримання гарячої води. Гаряча вода з сонячних колекторів може бути використана для гарячого водопостачання або опалення, а може, й для того й іншого відразу.

Отже, все по порядку. Сонячний колектор для опалення може бути плоским, тобто панелі, в яких проходить мідна трубка, розміщені на пластині, яка поглинає теплову енергію сонця, а може бути і вакуумним. Тобто, складаються з вакуумних трубок. І оскільки кращий теплоізолятор – це повітря, то вакуумні колектори володіють великим ККД у порівнянні з панельними. Всі сонячні колектори працюють за одним і тим же принципом, використовуючи сонячну радіацію і закони фізики, такі як інтерференція світла – для чого і створюється селективне покриття у вакуумних трубках або панелях. Селективне покриття як би вловлює в пастку потоки сонячної енергії і передає їх безпосередньо воді або теплоносію, який нагріває воду. Оскільки сонячні колектори не створюють теплову енергію, а тільки її передають від сонця на воді, то отримана енергія в десятки разів перевищує витрачену.

Саме з цієї причини купити сонячний колектор і використовувати безкоштовну сонячну енергію в якості альтернативного джерела завжди буде вигідно. А з урахуванням того, що енергоносії постійно дорожчають, це питання буде ставати все актуальнішою.

Які бувають види сонячних колекторів?

Ми вже розібралися, що сонячні колектори для опалення будинку бувають плоскі і вакуумні, також вони бувають літні та всесезонні.

  • Літні сонячні колектори – це просто порожні вакуумні трубки, в яких перебуває вода, а зверху трубок – бочка. Нагріваючись, вода в трубках піднімається вгору і нагріває бочку з водою. Літні сонячні колектори зазвичай знаходяться на даху, і нагріта бочка з водою, створюючи натиск, роздає гарячу воду споживачам. Восени перед морозами такі колектори зливають, і вони чекають наступного сезону.
  • Всесезонні сонячні колектори для опалення влаштовані більш складно. У вакуумних колекторах на пластині знаходиться теплова трубка. Вона, нагріваючись, передає тепло теплоносію (незамерзаюча рідина – етиленгліколь або пропіленгліколь тощо), який нагріває бойлер непрямого нагріву або тепло-акумулятор. Нагріта ємність з водою служить для гарячого водопостачання або опалення, або все відразу.

Всесезонні сонячні колектори для опалення будинку, купити які можна в нашому магазині, завжди напірні і оснащені автоматикою. Крім цього, всесезонна сонячна система буває закипаючою і не закипаючою. Чому такі різновиди?

Сонячний колектор для нагрівання води та опалення

При проектуванні ВОДОПОСТАЧАННЯ або опалення сонячними колекторами завжди виникає питання: якщо взимку гарячої води достатньо, то куди її подіти влітку. Для цього передбачається скидання зайвої гарячої води в басейн або каналізацію, або інші заходи безпеки, оскільки без них сонячний колектор для нагріву води постраждає від перегріву і закипання з подальшим виходом з ладу. Тому останнім часом все більшою популярністю користуються незакипающие сонячні системи, такі як наприклад auroSTEP від компанії VAILLANT.

Унікальність цього пристрою полягає в тому, що додатковий інтегрований електричний нагрівач забезпечує нагрівання води сонячним колектором навіть при відсутності сонячного випромінювання.

За останні роки сонячні колектори опалення auroSTEP від компанії VAILLANT дуже добре себе зарекомендували, а так як все геніальне – просто, то і робота auroSTEP проста. Він знімає стільки тепла від сонця, скільки потрібно в даний момент для споживача, а при переході в режим очікування зливає незамерзаючий теплоносій в ємність і чекає команду, коли знову потрібно буде тепло. Сонячний колектор без теплоносія не може закипіти, тому не виходить з ладу і служить довго.

При установці сонячної системи auroSTEP від компанії VAILLANT дуже важливою умовою її ефективної роботи є кваліфікація інженера, проектуючого опалення будинку сонячним колектором. Це обумовлено тим, що система – незакипаюча, тому передбачає кути нахилів для самозливу теплоносія, що реалізувати не завжди просто. З закипающими напірними системами завжди простіше, але складність в проектуванні і монтажі сонячної системи auroSTEP з лишком компенсується її довговічністю і простотою використання, як кажуть, поставив і забув.

Це основні моменти, які повинен знати споживач про сонячні колектори, щоб задуматися про їх використання і зрозуміти, що йому більше підходить, але остаточне рішення буде приймати інженер, який має досвід у проектуванні сонячних систем. Тільки так система буде відповідати всім побажанням замовника і прослужить довгі роки.