Опалення будинку твердопаливним котлом

Конструктивно твердопаливний котел опалення для будинку не сильно відрізняється від звичайного комбінованого котла. Він використовує ті ж типи радіаторів та трубопроводів в цілому, а також може використовуватися в системах теплих підлог.

Найчастіше при виборі типу котла розглядаються варіанти обладнання, яке працює від електрики або газу, а також на рідкому паливі. Твердопаливні котли для опалення розглядаються набагато рідше, так як сприймаються як «брудна» альтернатива газовим та іншим котлам. Хоча вони є більш економними в порівнянні з їх газовими та електричними аналогами.

Ще одним безсумнівним плюсом є можливість використовувати твердопаливний котел для опалення приватного будинку в комбінації з електричними, газовими котлами або сонячною системою для опалення і гарячого водопостачання. А наявність запасу пелет, вугілля або дров дозволяє не переживати із-за непередбачених перебоїв з подачею електроенергії або газу.

Принцип роботи твердопаливних котлів

Основний принцип роботи твердопаливних котлів полягає в процесі генерації теплової енергії з твердого палива і подальшого допалювання газу, що виділяється, який змішується з розігрітим вторинним повітрям в камері допалювання. Через вікно первинного забору кисню надходить повітря в кількості, необхідному для процесу горіння палива. Після розгорання палива зменшується кількість повітря, що поступає, і дрова починають тліти, а котел переходить в режим газогенерації. Вироблене тепло нагріває стінку топки і передається теплоносію, а продукти згорання відводяться в димар.

Кожному більш-менш зрозуміло, що таке твердопаливний котел. Це пристрій, який працює на твердому паливі. Під твердим паливом зазвичай мають на увазі вугілля або деревину. Але в наш час існує і більш сучасне рішення – це біопаливо, що отримується з торфу, деревних відходів і відходів сільського господарства, яке поставляється у вигляді гранул і має назву «пелети». Твердопаливні котли використовують пеллети як палива, так і називають – пелетні котли.

Опалення будинку твердопаливним котлом має ряд переваг:

 • По-перше, доступна ціна опалювального обладнання.
 • По-друге, великий вибір виду палива.
 • По-третє, доступність палива.
 • Залежно від пристрою, можна створити систему опалення не тільки з примусовою, але і з природною циркуляцією.
 • Практична відсутність електроніки та рухомих частин роблять несправності майже неможливими, підвищуючи надійність пристрою.

Звичайно ж, опалення твердопаливним котлом не позбавлене й недоліків. До них відносяться:

 • Залежність ККД від якості палива.
 • Необхідність ретельного очищення для забезпечення ефективного горіння.
 • Неможливість миттєвого включення і відключення.
 • Регулярне дозавантаження паливом потребує людського втручання.

Встановлювати опалювальні твердопаливні котли доцільніше в заміських будинках і невеликих населених пунктах. Особливо це стосується будинків, які не мають можливості підключитися до газової магістралі або не мають якісного електропостачання.

Твердопаливні котли для опалення будинку

Вибираючи котли на твердому паливі, слід пам'ятати, що певний тип котла підійде для певних завдань, незважаючи на те, що мета у них спільна – забезпечити тепло і гаряче водопостачання в будинку. Приміром, піролізний котел призначений для обігріву великих житлових площ. Для маленького будинку такий котел не підійде. Для ефективної роботи на віддалених ділянках в автономному режимі пеллетному котлу потрібно придбання додаткового обладнання, що значно вплине на вартість опалювальної системи в цілому. Вимоги до котелень також будуть незначно відрізнятися в залежності від виду котла.

Кілька порад про те, як вибрати твердопаливний котел для опалення будинку::

 • Потужність котла повинна відповідати теплових втрат. Будинки, в яких застосовується підвищена термоізоляція, встановлені енергоефективні вікна, потребують меншої потужності систем опалення, ніж старі будівлі. Придбання занадто потужного котла для будинку з низьким енергоспоживанням буде помилкою. Це буде економічно недоцільно.
 • Враховуйте час автономної роботи пристрою, тобто, без нової порції твердого палива. Це необхідно для того, щоб правильно розрахувати час наступної подачі палива.
 • Сучасні автоматичні котли на твердому паливі мають потребу в електриці. Незважаючи на те, що твердопаливні котли в якості палива використовують деревину, вугілля або пеллети, часто їм необхідно підключення до електромережі. Старі твердопаливні котли зазвичай не вимагають електрики і можуть розміщуватися там, де немає доступної розетки, але котла з навіть мінімальної електронікою воно необхідно.
 • Важливим є розташування і матеріал теплообмінника. Вертикальний теплообмінник має більш низькі вимоги до технічного обслуговування і значно продовжує термін служби всього котла. Сталевий теплообмінник має менший строк служби, ніж у чавунного, але більш зручні в обслуговуванні.
 • Вибір котла залежить і від того, який вид палива Ви збираєтеся використовувати.

Володіючи знаннями про те, як працює твердопаливний котел, які бувають види котлів, про переваги та недоліки кожного з них, Ви легко зможете визначитися з типом і моделлю котла. Якщо Ви ще не визначилися з вибором котла, звертайтеся за допомогою до наших консультантів, і вони допоможуть підібрати оптимальне рішення.