Вентиляційні системи будинку

Для комфортного, здорового та довгого життя людський організм має потребу у свіжому повітрі. Свіже повітря у приміщенні є одним з істотних факторів, що забезпечують людині здоровий, нормальний сон і можливість повноцінно виспатися, а також відчувати себе бадьорим і повним сил. Крім цього, від температури повітря залежить рівень вологості в приміщенні, що також значно впливає на самопочуття. Система вентиляції приватного будинку впливає не тільки на проживаючих у ньому людей, але і на сам будинок. Завдяки підтримці правильного тепло-водного балансу, будинок прослужить багато років, в ньому не заведеться грибок, не буде гниття, не будуть розмножуватися хвороботворні бактерії, що дозволить матеріалів довше зберігати високі експлуатаційні характеристики.

Приплив свіжого повітря, а також провітрювання приміщення допомагає дотримуватися баланс тепла і вологи, тому настільки важлива правильна система вентиляції в будинку. Рекомендується проектувати її ще до процесу будівництва будинку.

При проектуванні розраховують:

  • повітрообмін, який потрібно для конкретного приміщення;
  • перетин повітроводів;
  • допустимий рівень шуму, який буде видавати вентиляція.

Далі створюється креслення і узгоджується із замовником. Для того щоб система вентиляції будинку працювала ефективно, слід довірити її проектування і монтаж досвідченим професіоналам. Помилки при проектуванні або некоректна установка можуть стати причиною неефективної або неправильної роботи системи вентиляції, що призведе до великих витрат електроенергії, а в гіршому випадку – до необхідності переробляти всю систему.

Система вентиляції буває трьох видів

Перший і найпростіший вид – це природна вентиляція. Природна вентиляція можлива, якщо на стадії проектування і будівництва нього правильно були закладені вентиляційні канали з теплоємних матеріалів і більша частина внутрішніх перегородок виконана також з теплоємних матеріалів. У таких випадках буде достатньо врізати в вікна припливні клапани і правильно розташувати кімнати по відношенню до санвузлів, дотримуючись пристрій зазорів дверей або вентиляційних решіток. Це необхідно для того, щоб відпрацьоване повітря із спалень виходило у коридор і поступало в санвузол, забираючи вологе повітря, і, за рахунок різниці густин і виникнення тяги, віддалялося по вентиляційних каналах.

Якщо тяги не достатньо, то застосовують дефлектори. Основною перевагою природної вентиляції є її дешевизна і енергонезалежність.

Однак природна система вентиляції квартир і будинків має свої недоліки. Одним з таких недоліків природної вентиляції є необхідність регулювання притоку свіжого повітря вручну на припливних клапанах, а також відсутність рекуперації і, як наслідок, вихолодження будинку. Ще одним недоліком можна назвати те, що такий вид вентиляції буде максимально ефективним тільки в пасивних, тобто енергозберігаючих будинках.

До наступного виду належать більш сучасні вентиляційні системи. Це побутові рекуператори повітря локальної дії. Вони встановлюються автономно, кожен у своєму приміщенні, і виконують функцію припливу чистого і видалення відпрацьованого, брудного повітря. При видаленні брудного повітря тепломісткий елемент, який знаходиться всередині рекуператора, нагрівається. За рахунок його теплоти нагрівається і подається свіже повітря.

Недоліком даної системи є те, що через один пристрій подається чисте повітря і забирається відпрацьоване, а також енергозалежність, гучність і обмеження по теплоємності внутрішнього елемента. Перевага – це дешевизна в порівнянні з повноцінною припливно-витяжною вентиляцією з рекуперацією тепла.

Третій вид вентиляції – це припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла. Це найкраща система, так як рекуператори економлять до 90% тепла. У такій системі окремо йдуть повітроводи в ті місця, куди потрібно подати повітря – у так звані чисті зони, і окремо йдуть повітроводи, забирають брудний (відпрацьоване) повітря із забруднених зон. В залежності від завдань такі системи підбираються по потужності і за типом рекуперації.

Єдиний істотний недолік припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла – це її ціна. Вона, звичайно, обійдеться дорожче, ніж перші два види вентиляції. Зате така система швидко окупиться в майбутньому.

Тип рекуперації особливо важливий, якщо необхідно придбати систему вентиляції не для приватного будинку, а, наприклад, в офіс або ресторан, для миття або будь-якого іншого виробничого приміщення. У системах припливно-витяжної вентиляції з рекуператором можна застосувати охолодження канальними кондиціонерами або через теплообмінники від теплового насоса, а також, при необхідності, додатковий підігрів і багато іншого.

Система з ПВУ (припливно-витяжна установка) багатогранна і враховує:

  • певна кількість свіжого повітря, необхідне для проживаючих в будинку або квартирі людей,
  • вологість,
  • підігрів та охолодження повітря,
  • іонізацію повітря,
  • роботу кухонної витяжки і багато іншого.

Тому пристрій ПВУ з рекуперацією тепла є найкращим і комфортним рішенням для експлуатації в будь-яких приміщеннях, будь то будинок або квартира.